Echipa noastră a obţinut ceea de a noua victorie în campionat.

CSM Tg Mureş 2 – ASE Bucureşti 89-85 (20-22, 27-26, 21-12, 21-25)

Marcatorii echipei noastre: Bot R. 20 p(3×3), Mureşan C. 19 p+ 12 rec, Trif R. 14 p(2×3), Kiss R. 12p, Szilveszter B. 8p + 15 rec, Major K. 7p (1×3), Ghiţă P. 6p, Blaga R. 3 p. A mai jucat Szász I.

Formaţia condusă de către antrenorul Péter Faragó nu a început foarte bine partida, oaspeţii, cu câţiva jucători cu o vastă experienţă, au pus 7 puncte pe tabelă, fără ca noi să înscriem. I-am ajuns din urmă şi i-am şi depăşit cu tripla lui Robert Trif în minutul 7 al primului sfert, dar finalul actului s-a terminat cu două libere şi două puncte avantaj ale bucureştenilor.

Oaspeţii şi-au creat din nou un avantaj de 7-8 puncte, dar finalul sfertului ne-a aparţinut cu 6 puncte consecutive.

Sfertul trei a fost decisiv prin faptul că echipa noastră a reuşit să preia conducerea, şi l-a menţinut până la finalul actului şi am reuşit să conducem pentru prima oară cu două cifre încă din primul minut al ultimelor 10 minute.

În ultimele 5 minute ale partidei bucureştenii au încercat din răsputeri să revină pe tabelă, chiar sau apropiat la 4 puncte, dar în echipa noastră mereu s-a găsit cineva care să mai marce un coş cu care să rămânem în faţă, ultimele 7 puncte ale echipei noastre au fost marcate de cel mai experimentat dintre băieţii noştri, Cristian Mureşan.