Sportivii clubului nostru au cucerit nu mai puţin de şase medalii, dintre care 1 de aur şi 5 de bronz!

Campionatul National Outdoor U21/Seniori s-a desfăşurat la baza sportiva din Aninoasa, jud. Hunedoara.

Clubul nostru a participat cu 5 sportivi, Tamás Móréh la categoria Recurve Masculin U21, Fecioru Ilinca la categoria Recurve Feminin Senioare, Salcă Codrin la categoria Compound Masculin U21 şi Sándor Kacsó, respectiv  Şerban Răchită, ambii la categoria Compound Seniori Masculin.

Aur si doua medalii de bronz pentru Tamás Móréh!

Sportivul nostru a terminat sezonul competițional în formă foarte bună, a terminat calificările pe locul 2, în sferturi l-a învins pe Isopescu Valentin de la CSS Rădăuți cu scorul de 6-0, în semifinală a câștigat meciul împotriva lui Tănăsescu Marco de la SCM Deva cu scorul de 6-4, iar în finala pentru aur a trecut cu brio de Mihai Sadoveanu de la CSS Unirea Iași, pe care l-a învins cu scorul de 7-3.

Tamás a concurat şi la echipe Recurve Masculin Seniori, concurând pentru CSM Suceava, fiind împrumutat pentru 1 an la acest club. El a făcut echipă cu Dănila Andrei şi Hritcan Patrick. Băieții au pierdut meciul din semifinală împotriva echipei SCM Deva cu scorul de 6-2 iar apoi au câștigat medalia de bronz împotriva echipei CS Gloriosa București cu scorul de 6-2.

Tamás a făcut echipă şi cu Fecioru Ilinca, colega lui de club pentru a concura la Echipe Mixte Recurve Seniori. Ei au câștigat împreună tot medalia de bronz.

“A fost o competiție foarte bună pentru mine, modificările în tehnică au început să dea rezultate şi sunt foarte mulțumit de rezultat” – a spus Tamás Móréh după CN.

Bronz la individual şi echipe pentru Salcă Codrin!

Mezinul secției de Tir cu Arcul, Salcă Codrin, a câștigat medalia de bronz după un parcurs bun. Este prima lui medalie câștigată sub culorile clubului CSM Târgu-Mureş.

După calificări s-a clasat pe locul 4, în sferturi a trecut de Bebeselea Levi de la SCM Deva cu scorul de 135-125, în semifinală a pierdut împotriva lui Judea Mirel cu scorul de 135-143, iar în finala pentru bronz împotriva lui Sandu Gabriel de la CSS Unirea Iași au fost la egalitate după seriile regulamentare, scor 136-136, şi au trebuit să mai tragă o săgeată de departajare. Codrin a punctate un 9 şi Sandu un 8, astfel sportivul nostru şi-a adjudecat locul trei şi medalia de bronz.

Aur la echipe si bronz la echipe mixte pentru Fecioru Ilinca!

La individual Ilinca s-a calificat pe locul 3, şi a terminat competiția pe locul 4. În sferturi a învins-o pe Covaliu Ioana de la CSM Suceava cu scorul de 6-2, semifinala a pierdut-o însă cu 4-6 împotriva sportivei Uritescu Andreea de la SCM Deva , iar în finala pentru bronz a pierdut de la Boroș Luminița de la SCM Deva cu scorul de 7-3.

În schimb Ilinca a reușit să câștige medalia de aur cu echipa SCM Suceava, – fiind dublu legitimată – şi medalia de bronz la echipe mixte cu Móréh Tamás. În finala pentru aur fetele au câştigat cu scorul de 5-1 împotriva echipei de la SCM Deva, iar la mixt în finala pentru bronz au câștigat cu scorul de 6-2 în faţa celor de la CSS Rădăuți.

Kacsó Sándor bronz cu echipa CSM Tg-Mureş!

Sportivul nostru, în revenire după doi ani de pauză, s-a clasat pe locul 13 după calificări şi apoi a fost eliminat în optimi de Slavila Corneliu de la CS Aktiv București după un meci strâns. Aceștia au fost la egalitate după seriile regulamentare şi au trebuit să mai tragă o săgeată de departajare. Sándor a punctat un 6 iar adversarul său 9.

3x bronz pentru Şerban!

Bronz la individual, bronz la mixt şi bronz la echipe pentru Răchită Șerban!

El s-a calificat pe locul 3 şi a terminat competiția în aceeași poziție.

În optimi l-a întâlnit pe Pegulescu Augustin de la CSA Steaua București, pe care l-a învins cu 142-134, în sferturi l-a învins şi pe Vlad Teodor de la CSM Bacău cu scorul de 142-138, în semifinala însă a pierdut în faţa lui Popescu Gheorghe de la SCM Deva cu scorul de 139-140, iar apoi a câștigat clar finala pentru bronz cu scorul de 142-124, împotriva lui Dărășteanu Flavius de la CSA Steaua București.

La echipe mixte, Șerban a făcut echipă cu Haragos Bernadette, sportiva împrumutată pentru 1 an de la CS Crișul Oradea. Cei doi s-au calificat pe locul 2 după calificări şi au pierdut meciul din semifinală împotriva sportivilor de la SCM Deva cu scorul de 144-145. În finala pentru locul trei, au câștigat clar împotriva sportivilor de la CSM Bacău cu scorul de 152-143.

Şerban Răchită:

“A fost o competiţie foarte reușită deși nu am fost în formă maximă. Majoritatea execuțiilor au fost sub-par şi mi-am revenit doar în meciurile mixte şi la echipe. Sunt mulțumit de rezultatele aduse clubului şi voi avea o altă abordare asupra calendarului competițional de anul viitor.”

Bronz la Echipe Compound Seniori Masculin!

A fost primul an în care am concurat şi la echipe. Echipa noastră formată din trio-ul Răchită, Kacsó şi Salcă s-a calificat de pe locul 3 şi a terminat pe aceeași poziție. În semifinală au pierdut împotriva sportivilor de la CSS Unirea Iași, cu scorul de 231-208, iar în finala pentru bronz au câștigat împotriva celor de la SCM Deva 2 cu scorul de 216-204.